Zadzwoń: 570 560 780    Wyślij email: info@sindibad.pl    FB/Inst: SindibadKrakow 

flag pl flag en
Producenci

Sklep stacjonarny

  Rynek Kleparski 4
  31-150   Kraków
  tel.: 32 307 72 73

 

Rodzaje przypraw indyjskich
Rodzaje przypraw indyjskich

Tradycyjne smaki indyjskich przypraw to przyprawy gorzkie, słodkie, cierpkie i ostre, przy czym trzeba pamiętać, że ich ostrość jest wyjątkowo intensywna.

Wiąże się to z tradycją orientu, w której przyprawy miały nie tylko walory smakowe, lecz również moc leczniczą. W warunkach, w których ciężko było o stały dostęp do świeżej wody, miały działanie bakteriobójcze. Ponadto przyprawy te uwalniają endorfinę, czyli naturalny środek przeciwbólowy, wywołujący poprawę samopoczucia, usprawniają trawienie i przyczyniają się do poprawy odporności. Jakich zatem przypraw nie może zabraknąć w twojej kuchni?

Chili

Ta indyjska przyprawa powstaje z przetartych papryczek chili i stosowana jest najczęściej w daniach z fasoli i soczewicy. Ponadto chili występuje w różnych stopniach ostrości, dlatego czytajmy dokładnie etykiety.

Cynamon

Cynamon  uzyskuje się z wysuszonej kory cynamonu cejlońskiego. Najczęściej spotkamy tę przyprawę w postaci proszku, lecz także może wystąpić w postaci kawałków kory. Najlepiej sprawdza podczas gotowania potraw słodkich i słonych.

Curry

Zdecydowanie najbardziej popularna przyprawa indyjska, dostępna w proszku lub w liściach. Curry to tak naprawdę mieszanka kilku przypraw:

  • chilli
  • kurkumy
  • kminku
  • kolendry
  • kardamonu
  • goździków

Curry dodajemy do masali oraz różnych sosów.

Kolendra

Kolendra to z kolei przyprawa dostępna w liściach i w proszku, przy czym pamiętajmy że liści nie można gotować. Pod wpływem innych składników bowiem liście stracą swój wyjątkowy smak.

Koriander

Kto chociaż raz zetknął się z korianderem, ten od razu pozna jego słodkawy i lekko cytrusowy aromat. Jest świetnym zamiennikiem soli, wydobywającym z każdej potrawy jej charakterystyczny smak i aromat.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony